Tarih: 6/11/2012
Sessiz Sınıf

Çekmeköy Belediyesi, Çekmeköy Kent Konseyi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Özürlüler Müdürlüğü iş birliği ile hazırlanan proje kapsamında, kamu personeli işaret dili öğreniyor. Kamu kurumlarına gelen işitme engelli vatandaşların derdini anlatmakta zorluk çektiği tespitinin ardından başlatılan projede, İSÖM’de görevli bir eğitmen ders veriyor. Mehmet Akif Kültür Merkezi’nden verilen derslere kaymakamlık, belediye, emniyet müdürlüğü, ilçe tarım müdürlüğü, jandarma gibi kurumlardan 21 kamu personeli katılıyor.

 

İşitme engelliler, hastane, belediye, emniyet, kaymakamlık gibi kamu kurumlarına gittiklerinde dertlerini anlatamıyorlar. Karşılarında onları anlayan birisi olmadığında yazarak ya da hareketlerle iletişim kurmayı deniyorlar. İşitme engelli vatandaşları sosyal hayattan koparan bu duruma Çekmeköy Belediyesi dur dedi. 3 ay gibi kısa bir sürede öğrenme imkânı bulunan işaret dili eğitimlerine ilgi beklenenden çok oldu.

 

İşitme engelli eğitmen tarafından verilen dersler, yazılı görsel ve uygulamalı olarak yapılıyor. Projede, kamuya hizmet amaçlı çalışan kurumların, kamunun bir parçası olan işitme engelli vatandaşlara daha iyi hizmet vermesi ve bu uygulamaların yaygınlaşmasıyla engelli vatandaşların sosyal hayata tutunmaları amaçlanıyor.

 

Projenin mimarlarından Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz, her vatandaşın belediyeden eşit hizmet almasını istediklerini, bunun için de özel vatandaşlar için özel çalışmalar yaptıklarını söyledi. Başkan Poyraz, “işin içine girince daha net görülüyor ki işaret dili herkesin bilmesi gereken bir dil. Üstelik öğrenimi de çok kolay. Bu eğitimin daha erken yaşlarda verilmesi birçok vatandaşımızın hayatını kolaylaştırabilir” dedi.

 Bunu Paylaş  
 
 
Çekmeköy Belediyesi 2010 Tüm Hakları Saklıdır. Site İçeriği Çekmeköy Kent Konseyi'nin izni olmadan kullanılamaz, alıntı yapılamaz.