Tarih: 12/30/2009
Çekmeköylü 2010 Avrupa Kültür Başkentliliği Sürecine hazırlanıyor

Çekmeköy Kent Konseyi Yürütme Kurulu ikinci Toplantısını Konsey Başkanı Latif Coşar'ın başkanlığında, 09 Aralık 2009 Çarşamba günü saat 17:30'da Çekmeköy Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (ÇEKSİAD) Genel Merkez Binasında yaptı. Toplantıya Çekmeköy Kent Konseyi Başkanı Latif Coşar, Yürütme Kurulu Üyelerinden İlçe Milli Eğitim Müdürü Sıtkı Verim, AK PARTİ İlçe Başkanı Şahmettin Yüksel, ÇEKSİAD Başkanı Bilent Dündar, Taşdelen Güngören Mahalle Muhtarı Hüseyin Tufan ve Ömerli Sırapınar Köy Muhtarı Nejat Girgin katıldı..

Toplantıda öncelikle, Kent Konseyi Yönetmeliği hükmü gereğince, Kent Konseyi Genel Sekreterliği için Kent Konseyi Yürütme Kurulunca seçim yapıldı. Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyeleri'nin istişaresi neticesinde Kentleşme ve Çevre Sorunları Uzmanı Mehmet Duman oybirliği ile Çekmeköy Kent Konseyi Genel Sekreterliği görevine seçildi..

Toplantıdan sonra yapılan istişarede Çekmeköy Kent Konseyi Başkanı Latif Coşar, "Çekmeköy Kent Konseyini, ilçemizin önemli stratejik hedef ve sorunlarının, siyasi ve ideolojik kaygı ve baskılardan uzak, özgür, demokratik, şeffaf ve geniş katılımlı bir ortamda dile getirilip tartışılması için stratejik öneme sahip bir sivil toplum platformu haline getirmek gayesi içinde olduklarını ve bu durumun sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla var güçleriyle çalışacaklarını" ifade etti..

Yürütme Kurulunun istişaresi neticesinde ilçemizde yapılması planlanan bazı projeler hakkında da bilgi veren Latif Coşar, bölgemiz halkına daha iyi hizmetler sunmak için projeler üreteceklerini ve bu projelerin de sık sık kamuoyu ile paylaşılacağını ifade etti. Kent Konseyi olarak yapılması planlanan projeler şunlardır:

1) İlçemiz halkını İstanbul Kültür Başkentliğine hazırlayarak, kentlilik bilincinin ve kente aidiyet duygusunun geliştirilmesi kültür ve sanat etkinliklerinin yaygınlaştırılması gibi başlıca amaçlar doğrultusunda Çekmeköy Belediyesi ve ÇEKSİAD ile ortak olarak yürüteceğimiz "Turizmi Geliştirmeye Yönelik Uygulamalı Eğitim Projesi" ni gerçekleştireceğiz. Bu projeyi, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansının desteği ile gerçekleştirmeyi arzu etmekteyiz.

2) Bir diğer projemiz; ilçemizdeki muhtarlıklarımızın fiziki mekân sıkıntılarının tespit edilerek, bu sıkıntıların Çekmeköy Kent Konseyince çözüme kavuşturulmaya çalışılması sağlanacaktır. Ayrıca Kent Konseyi olarak yardım ve desteklerini her zaman hissedeceğimiz muhtarlarımızın çalışma şartlarını kolaylaştırmak amacıyla da projeler üretmeye gayretle devam edeceğiz.

3) İlçemiz halkının ihtiyaç, talep ve beklentileri doğrultusunda, halkımıza yönelik meslek ve beceri kazandırma kursları tertip edeceğiz. İlçemizin özellikle ara eleman ihtiyacı sıkıntısını bu kurslarda alınacak eğitimlerle gidermeye çalışarak, meslek sahibi olacak olan bireylerimizin çok iyi eğitimli birer birey olmaları sağlanacaktır. Ayrıca yine bu kurslarımızda Kişisel Gelişime yönelik eğitimlerimiz de yer alacaktır. Bu eğitimlerin en başında Diksiyon, Beden Dili ve Dil Kursları da olacaktır.

4) Ayrıca İstanbulluların hafta sonları gelebilecekleri Modern Piknik ve Mesire Alanlarının Yaptırılması da projelerimiz arasındadır. Hafta sonları buralara gelen İstanbullu'ların, kentin can sıkıcı stresinden kurtularak, aileleri ile huzur içinde bir hafta sonu geçirmeleri ve aynı zamanda bu alanlarda bulunacak olan yürüyüş ve koşu parkları sayesinde, halkımızın Trekking, Koşu, Yürüyüş ve Bisiklet Sporu gibi Doğa sporları yapmalarına da olanak sağlayacağız.
 Bunu Paylaş  
 
 
Çekmeköy Belediyesi 2010 Tüm Hakları Saklıdır. Site İçeriği Çekmeköy Kent Konseyi'nin izni olmadan kullanılamaz, alıntı yapılamaz.