Tarih: 11/3/2009
ÇEKMEKÖY KENT KONSEYİ GENEL KURULU TOPLANDI

Çekmeköy Kent Konseyi Genel Kurulu üçüncü toplantısına İlçemizdeki kamu kurum ve kuruluşların, sendikaların, noterlerin, ilgili sivil toplum örgütlerinin, siyasi partilerin, mahalle muhtarlarının, Kent Konseyi Meclisleri ile Çalışma Gruplarının temsilcileri iştirak etmişlerdir.

Toplantıya saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlanmış ve hemen ardından Konsey Başkanı Latif Coşar günün önemine binaen açılış konuşması yapmıştır. Latif Coşar, her şeyi devletten beklemenin çoktan geçtiğini ve bunun vakit kaybından başka bir şey olmadığını ifade ederek “Nasıl olsa Devlet yapar beklentisi artık ortadan kalkmıştır. Bu durumda yapılması gerekenleri o kentte yaşayan ve aynı sorumluluğu paylaşan hemşeriler yapacaktır. Bunun gerçekleşebilmesi için de bir “güç birliğinin” ve “ortak aklın” devreye sokulması gerekmektedir. Bu tür oluşumlara fırsat oluşturmak amacıyla son yıllarda getirilen düzenlemelerden birisi de hemşerilerin yönetime daha fazla katılmasını sağlayacak düzenleme olan 5393 sayılı Belediye kanunuyla yasal statüye kavuşturulan Kent Konseyleri’dir.” dedi.

Konsey Başkanının sunuşundan sonra 3 Kasım 2009 tarihli Genel Kurul Toplantısı’nda Taşdelen Spor Kulübü Dernek Başkanı İhsan Bural tarafından önerilen Spor ve Sporcuyu Geliştirme Çalışma Grubu’nun oluşturulmasına dair Kent Konseyi Genel Kurul’unda yapılan oylama neticesinde, bu Çalışma Grubu oybirliği ile Çekmeköy’ümüze kazandırılmış oldu.

Daha sonra Kent Konseyi Başkanı Latif Coşar Kent Konseyi Yürütme Kurulunca takip edilen projeler hakkında da Genel Kurul’a bilgi vermiştir.  Bu projeler şunlardır:

-       Kentlilik Bilincini Artırmaya Yönelik Kültür ve Sanat Projesi: “KENTİMİSTANBUL”

-       Semt Pazarlarını Modern Standartlarda Yeniden Oluşturmaya Yönelik Proje

-       Muhtarlarımızın Fiziki Mekân Sıkıntılarını Gidermeye Yönelik Proje

-       Modern Piknik ve Mesire Alanlarını Çekmeköy’e Kazandırmaya Yönelik Proje

-       Halkımıza Yönelik “Meslek ve Beceri Kazandırma Kursları” Projesi  

Toplantının öneri ve temenniler bölümünde söz alan Taşdelen Spor Kulübü Başkanı İhsan Bural Spor ve Sporcuyu Geliştirme Çalışma Grubu’nun oluşturulmasına dair önerisinin Genel Kurul’ca kabul edilerek oybirliği ile kurulmasından yana duyduğu mutluluğu ifade ederek, bu konuda emeği geçen herkese teşekkür etmiş ve ardından İlçemizde bayanların da huzur ve güven içinde spor yapabilecekleri çok sayıda kapalı spor alanlarının bir an önce kurulması ve herkesin bu konuya hassasiyetle eğilmesi gerektiğini ifade etmiştir.

Bunun üzerine İlçe Milli Eğitim Müdürü Sıtkı Verim söz alarak ilçemizde bulunan ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı olarak faaliyet gösteren spor salonları hakkında bilgi vererek şunları söylemiştir: “İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ilçemiz sınırları içinde 4 adet spor salonu yaparak buraları bir protokol ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne kullanım hakkıyla birlikte devretmiştir. Spor salonlarımızın bağlı oldukları okullarla önceden iletişime geçip bir program yapmaları şartıyla hafta sonları dileyen herkese spor salonlarımız açık olacaktır. Bunun için ilgili okul müdürüne gerekli koordinasyon için önceden talimat vermesi yeterlidir.

Daha sonra söz alan Çekmeköy Erzurumlular Derneği Başkanı Abdulbaki Özdemir ise Çekmeköy’de çeşitli projelerle filizlenmesi istenen Kentlilik ve Hemşerilik Bilinci’nin Çekmeköy’deki çeşitli hemşeri derneklerinin bir araya getirilip, aralarında gerekli koordinasyonun sağlanması neticesinde oluşabileceğini ve ilçemizde bulunan tüm hemşeri derneklerinin de bu konuya karşı duyarlı olmalarını istediğini belirtmiştir.

Son olarak söz alan Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Selami Sarıkaya ise, Çalışma Grubu olarak Çekmeköy’e kazandırmak istediği projesi hakkında özet bir sunum yapmıştır. Buna göre; “Ülkemizde ikisi Ankara’da ve diğer ikisi de İstanbul’da olmak üzere toplamda sadece 4 adet olan Bilim Park’larından bir tanesinin de Çekmeköy’e kazandırılması gerekmektedir. Biz de Turizm Çalışma Grubu olarak bu projenin altyapısını oluşturmuş ve son aşamasına gelmiş durumdayız. Bu konuda da ilgili makamların desteğini alacağımız kanaatindeyim”.

Bu sunumdan sonra Çekmeköy Kent Konseyi III. Olağan Genel Kurul Toplantısı Eylül ayında tekrar birleşmek üzere son bulmuştur.                        Bunu Paylaş  
 
 
Çekmeköy Belediyesi 2010 Tüm Hakları Saklıdır. Site İçeriği Çekmeköy Kent Konseyi'nin izni olmadan kullanılamaz, alıntı yapılamaz.