Tarih: 1/14/2010
ÇEKMEKÖY’ÜN VİZYONER LİDERLERİ BULUŞTU

Çekmeköy Kent Konseyi Yürütme Kurulu üçüncü toplantısını Konsey Başkanı Latif Coşar’ın başkanlığında, 14 Ocak 2010 Perşembe günü saat 18:00’de Çekmeköy Kadir Bey Restaurant’ta yaptı. Toplantıya İlçe Kaymakamı Mehmet Arslan, Belediye Başkanı Ahmet Poyraz, İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Murat Türköz, Kent Konseyi Başkanı Latif Coşar, , Yürütme Kurulu Üyelerinden İlçe Milli Eğitim Müdürü Sıtkı Verim, AK Parti İlçe Başkanı Şahmettin Yüksel, ÇEKSİAD Başkanı Bilent Dündar, Güngören Mahalle Muhtarı Hüseyin Tufan ve Sırapınar Köy Muhtarı Nejat Girgin, Genel Sekreter Mehmet Duman ve Kent Konseyi Meclis ve Çalışma Gruplarının Başkanları katıldı.

Toplantıda açılış konuşmasını yapan Konsey Başkanı Latif Coşar, bu zamana kadar yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verirken, “Meclis ve Çalışma Gruplarımızın faaliyetleri neticesinde ortaya çıkacak olan fiziki, sosyal, kültürel ve ekonomik Projelerin amacının, Çekmeköy’ün kentsel yaşam kalitesinin artırılması ve marka haline gelmiş bir kent olmasının sağlanmasıdır” dedi.

Daha sonra söz alan İlçe Kaymakamı Mehmet Arslan, Kent Konseyi gibi demokratik bir oluşumun Çekmeköy için ne denli önemli bir değer olduğu konusuna değinerek, “Kent Konseyini, ilçemizin önemli stratejik hedef ve sorunlarının, siyasi ve ideolojik kaygı ve baskılardan uzak, özgür, demokratik, şeffaf ve geniş katılımlı bir ortamda dile getirilip tartışılması için stratejik öneme sahip bir sivil toplum platformu haline getirmek ve bu durumun sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla var güçleri ile üzerlerine düşen görevleri yerine getirmeye hazır olduklarını” söyledi.

Belediye Başkanı Ahmet Poyraz ise “Merkezi ve yerel yönetimin, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının ve sivil toplumun ortaklık anlayışıyla, hemşehrilik hukuku çerçevesinde buluştuğu; kentin kalkınma önceliklerinin, sorunlarının, vizyonlarının sürdürülebilir kalkınma ilkeleri temelinde belirlendiği, tartışıldığı, çözümlerin geliştirildiği ortak aklın ve uzlaşmanın esas olduğu demokratik bir sivil toplum hareketi olan Konseyimizin Meclis ve Çalışma Gruplarında görev alan tüm arkadaşlarımı kutluyorum ve yapacakları çalışmaların hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum” dedi.

Ayrıca söz alan İlçe Milli Eğitim Müdürü Sıtkı Verim, AK Parti İlçe Başkanı Şahmettin Yüksel ve ÇEKSİAD Başkanı Bilent Dündar ise yerel düzeyde demokratik katılımın yaygınlaştırılmasını, hemşehrilik bilincinin geliştirilmesini ve çok ortaklı yönetim tarzının benimsenmesini sağlayan Kent Konseyinin Meclis ve Çalışma Gruplarına seçilen Başkanlarına çalışmalarında başarılar diledi.

 

Kent Konseyi Genel Kurul Hazırlıkları Başladı

Ayrıca Yürütme Kurulunca Kent Konseyi 2010 Yılı Genel Kurul Toplantısı Gündeminin belirlenmesi konusu istişare edilmiş ve gündem maddeleri hakkında mutabakata varılarak Genel Kurul Toplantısı’nın Ocak Ayı’nın son haftası yapılması hususunda karara varıldı.

Daha sonra Kent Konseyi Yürütme Kurulunca ivedilikle yapılması düşünülen konular istişare edildi.  Bu konular özetle şunlardır:

Eğitim Ve Turizm Vadisi Çekmeköy

Öncelikle büyük bir titizlikle takip etmiş olduğumuz “Turizmi Geliştirmeye Yönelik Uygulamalı Eğitim Projesi” konusunda son aşamada olduklarını ve bu proje sayesinde “Avrupa Kültür Başkenti” olduğumuz bu dönemde şehir içi turizm gezileri ve eğitimler sonucunda ilçemizdeki yerel idarecilerimiz, kanaat önderlerimiz, kadınlarımız ve gençlerimiz turizm, tarih, kente aidiyet ve kentlilik bilinci konusunda bilgilendirilmiş ve bilinçlendirilmiş olacağız.

Muhtarlarımız Yalnız Değiller

Muhtarlarımızın Fiziki Mekân sıkıntıları kendileriyle birebir görüşülerek tespit edilmiştir. Bu sıkıntıların giderilmesi ve muhtarlarımızın çalışma şartlarının kolaylaştırılması amacıyla Kent Konseyi olarak üzerimize düşenleri yaparak, sıkıntıların çözümü için gerekli çalışmalara başlamış bulunmaktayız.

 

Modern Piknik Ve Mesire Alanları

Modern piknik ve mesire alanlarını en kısa zamanda Çekmeköy’e kazandırarak, İstanbulluların aileleri ile birlikte huzur içinde dinlenmelerini ve zamanlarını güze geçirmelerini sağlayacağız.

 

İhtiyaca Göre Mesleki Eğitim

Halkımıza yönelik meslek ve beceri kazandırma kursları tertip ederek, ilçemizin özellikle ara eleman ihtiyacı sıkıntısını bu kurslarda alınacak eğitimlerle gidermeye çalışacağız.

 

Kentlilik Bilincim – “Çekmeköylüyüm”

Çekmeköylülerin öncelikle kent yaşamına, devamında kentin yönetimine aktif ve etkin biçimde katılması için gerekli olan katılımcı demokrasi kültürü’ nün oluşması ve yaygınlaşması amacıyla “Çekmeköy Kent Kültürü ve Kentlilik Bilinci” projeleri gerçekleştirilerek forumlar, paneller, seminerler, Çekmeköylülük bilinci ve kent kültürü üzerine konferanslar düzenlemeyi amaçlamaktayız.

 

Semt Pazarları Sokaklardan Uzaklaştırılacak

Sokaklarda kurulan Semt Pazarlarının buralardan çıkarılarak, alt yapısı tamamlanmış, üstü kapalı, standart yükseklikte tezgâhları olan, tuvalet ve lavaboları bulunan ve birden fazla mahalleye aynı gün hizmet verebilecek bir bölgede yer alan Sabit Semt Pazarlarının oluşturulmasını hedeflemekteyiz.Bunu Paylaş  
 
 
Çekmeköy Belediyesi 2010 Tüm Hakları Saklıdır. Site İçeriği Çekmeköy Kent Konseyi'nin izni olmadan kullanılamaz, alıntı yapılamaz.