Tarih: 9/27/2010
Çekmeköylü Engelliler İstanbul’u Gezdi

Çekmeköy Belediyesi ve 2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti ajansının işbirliği ile başlayan Kentimistanbul Projesi kapsamında düzenlenen gezilerin konukları bu defa Çekmeköylü engelli vatandaşlar oldu.


 

Ramazan Ayı öncesinde Çekmeköylü ev hanımlarını ve muhtarları İstanbul’un tarihi ve kültürel mekanlarını profesyonel tur rehberleri eşliğinde gezdiren organizasyonlar hızla devam ediyor. Kentimistanbul gezilerinin rahat ve konforlu yolcu koltuğuna oturan engelliler de unutamayacakları bir gün yaşadılar.


Sabah erken saatlerde otobüslerle yola çıkan engelli vatandaşlarımızın ilk durağı Ayasofya Müzesi oldu. Yüzlerce yıllık tarihi yapıyı ilk kez gören konuklar, Ayasofya’nın hep duydukları ihtişamını uzun süre hayranlıkla seyrettiler. Engellilerin bir sonraki durağı ise Topkapı Sarayı oldu. Tarihin yeniden yazıldığı Saray’ı adım adım gezen konuklar, bol bol hatıra fotoğrafı çektirdiler. Çekmeköylü engellilerin ziyaret ettiği son tarihi mekan ise Sultan Ahmet Camii oldu.  Ziyaret ettikleri diğer mekanlarda olduğu gibi Sultan Ahmet Camii’nin içinde ve avlusunda da yüzlerce yıllık tarihi soluyan engelliler, sabahtan akşamın geç saatlerine tarihi yarım adayı gezdiler. Çekmeköy Belediyesi’nden görevlilerin eşlik ettiği engelli vatandaşlar, kendilerini engelli hissetmedikleri ve anılarında yer tutacak bir günü yaşayarak evlerine mutlu döndüler.


 

3 gün süren gezilerin son gününde otobüsleri uğurlayan Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz, projeye gösterdikleri ilgi için tüm katılımcılara teşekkür etti.Bunu Paylaş  
 
 
Çekmeköy Belediyesi 2010 Tüm Hakları Saklıdır. Site İçeriği Çekmeköy Kent Konseyi'nin izni olmadan kullanılamaz, alıntı yapılamaz.